HAND MADE WITH LOVE
27.jpg

Azja to prawdziwa skarbnica technik farbowania i pracy z tkaniną. Wspominaliśmy już, że niemal wszystkie nasze ubrania i akcesoria wykonywane są ręcznie, ale pod tym określeniem kryje się więcej, niż można się spodziewać. Za każdą sukienką czy szalikiem stoi historia i osoba, która wykonała dane ubranie dzięki wiedzy przekazywanej z pokolenia na pokolenie.   

Jedną z technik, wykorzystywanych w produkcji ubrań MAPAYA jest Shibori, znana też pod nazwą tie-dye. Shibori polega na tworzeniu wzorów na tkaninie poprzez jej wiązanie, zszywanie czy skręcanie.  Sama technika wywodzi się z Japonii i pierwotnie była wykorzystywana do barwienia głównie jedwabi. Dziś wiemy, że doskonale sprawdza się też na bawełnie, a nawet filcu. W Shibori wyróżnia się trzy główne techniki: marszczenie, polegające na zwijaniu materiału na walec, zszywanie i składanie. W  samej Japonii Shibori jest bardzo popularne przy produkcji tradycyjnych kimon. Japońskie kimona osiągają często zawrotne ceny i bliżej im właściwie do dzieła sztuki niż do  ubrania.

Dzięki spektakularnym i niepowtarzalnym wzorom, które można uzyskać przy zastosowaniu tie-dye, technika rozprzestrzeniła się na całą Azję. Jest powszechnie wykorzystywana w Indonezji, Tajlandii, Indiach.  Każde państwo ma swoje sekretne sposoby na to, aby uzyskać jedyne w swoim rodzaju wzory.  Metoda Shibori  na skalę masową przeżywała apogeum w latach 70-tych. Ruch Hippie zaanektował ją w pełni jako swoją – między innymi dlatego, że pracując z tą techniką można było osiągnąć na tkaninie mocno psychodeliczne wzory. W MAPAYI wykorzystujemy tę technikę w produkcji czarno-pisakowych sukienek, spodni czy tunik. Dodatkowo,  do klimatów hippie  od zawsze bardzo nam niedaleko  i gdybyśmy mogły – to katapultowałybyśmy się w czasie właśnie w ten okres.

Ponieważ nasze rzeczy powstają w małych manufakturach i są barwione czy zszywane ręcznie, efekt przy każdej sztuce jest nieprzewidywalny, co sprawia, że każda rzecz jest jedyna w swoim rodzaju. Dlatego ważne, abyście pamiętali, że dwie sztuki tego samego modelu, choć tego samego kształtu i wymiarów, zawsze będą się różnić pod względem aplikacji, intensywności nadruku czy wybarwień.  W MAPAYI uważamy, że właśnie na tym polega piękno i wyjątkowość naszych ubrań. Wierzymy, że wy też to docenicie! 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl