THE ART OF SHIBORI

Shibori to technika ręcznego farbowania tkaniny, polegająca na tworzeniu wzorów poprzez składanie, zwijanie, zszywanie czy marszczenie materiału. Pochodzi z Japonii, gdzie była pierwotnie używana do farbowania jedwabi.

W Shibori istnieje nieskończona ilość sposobów zwijania, marszczenia, skręcania czy zszywania materiału, a rezultatem zastosowania każdego z nich jest unikatowy, jedyny w swoim rodzaju deseń. Każda z metod stosowana jest do uzyskania określonego wzoru, ale jednocześnie każda z nich dobierana jest tak, aby pozostawała w harmonii z barwioną tkaniną. Dlatego też wybór techniki nie zależy tylko od zdobienia, jakie chcemy uzyskać, ale też od rodzaju materiału, z jakim pracujemy.

W celu otrzymania jeszcze bardziej wyszukanego rezultatu, można też łączyć ze sobą różne techniki. Shibori jest niezwykle popularne w całej Azji, a każdy region posiada pewne charakterystyczne dla niego motywy. Dzięki współpracującym z nami rzemieślnikom, mieliśmy możliwość poznania różnorodnych technik Shibori, a także wypracowania nowoczesnych interpretacji tych wiekowych metod pracy z tkaniną.

W przypadku nowoczesnych interpretacji łączymy shibori z sitodrukiem, barwieniem sprayem oraz zdobieniem przy użyciu szablonów. Stosujemy również indywidualne wykończenia dzięki czemu efektem końcowym jest wyjątkowe ręcznie barwione ubranie; dzieło sztuki tekstylnej do noszenia na co dzień.KUN CHEN: THAILAND


Shibori polega na tworzeniu wzorów na tkaninie poprzez jej wiązanie, zszywanie czy skręcanie. Technika wywodzi się z Japonii i pierwotnie była wykorzystywana do barwienia jedwabi. Dziś wiemy, że doskonale sprawdza się też na bawełnie. W Shibori wyróżnia się trzy główne techniki: marszczenie, zszywanie i składanie. Tie Dye jest bardzo popularne w całej Azji, a każdy region ma swoje sekretne sposoby na to, aby uzyskać jedyne w swoim rodzaju wzory. Ponieważ większość z naszych rzeczy powstaje w małych manufakturach i barwione jest ręcznie, efekt przy każdej sztuce jest nieprzewidywalny, co czyni ją jedyną w swoim rodzaju. Khun Chen, który farbuje dla nas ubrania to prawdziwy artysta. Zajmuje się sztuką shibori od kilkundziesięciu lat.


KIMMY: THAILAND


Kimmy jest projektantką i specjalistką od nadruków oraz eksperymentalnych wybarwień. To ona wymyśla większość szalonych wzorów dla MAPAYI. Jest również wykładowczynią uniwersytecką w tej dziedzinie. Prywatnie - bliska przyjaciółka, która wprowadza nas w tajniki kultury tajskiej. Wraz z Khun Chenem stanowią team idealny.


do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl