To ja stworzyłam Twoje ubranie.
58.jpg

Z pomocą niezwykłych ludzi. Poznajcie ich wszystkich..

TAJLANDIA 

Kimmy jest projektantką i specjalistką od nadruków oraz eksperymentalnych wybarwień.  Jest również wykładowczynią uniwersytecką w tej dziedzinie na uniwersytecie w Bangkoku. To dzięki jej niezwykłemu talentowi powstają szalone wybarwienia MAPAYI. Prywatnie - bliska przyjaciółka, która wprowadza mnie w tajniki kultury tajskiej i która odwiedziła mnie w Krakowie  wraz z całą tajską ekipą przyjaciół:)  Kim co chwilę próbuje na stałe ściągnąć mnie na stałe do Bangkoku. I kto wie - może kiedyś się zdecyduję ;)

Khun Chen który farbuje dla nas ubrania to prawdziwy artysta. Zajmuje się sztuką shibori od kilkudziesięciu lat. 

Kim wraz z Khun Chenem stanowią team idealny. A wszyscy pracujemy razem ramię w ramię już ponad 7 lat. Jeju jak ten czas leci....

 

Tysiące mil od domu: w barwiarni w Bangkoku z Kim i Khun Chen


W Krakowie z Kim oraz Moo - pierwsza wizyta w butiku MAPAYIW Krakowie z Kim oraz Moo: pierwsza wizyta w butiku MAPAYI oraz odwiedziny w legendarnej już (chlip chlip) mojej ukochanej kawiarni BUNKIER SZTUKI Cafe

 

Wizyta w zakładzie krawieckim w Bangkoku, gdzie panie krawcowe szyją ubrania. Zakład jest prowadzony od ponad 40 lat przez tę samą rodzinę.

Kambodża

Watthan Artisans Cambodia (WAC) to prowadzona przez pracowników kooperatywa zrzeszająca kambodżańskich rzemieślników z niepełnosprawnościami. Produkowane przez WAC ręcznie tkane materiały -  ikaty charakteryzuje gęsty splot nici, czyniąc je bardzo wytrzymałymi, dlatego są idealnym materiałem na torby i akcesoria. Wspólnie stworzyliśmy kolekcję toreb na maty do jogi oraz ubrań. Serce kooperatywy mieści się na tyłach świątyni buddyjskiej w Phnom Penh. WAC  nie tylko zatrudnia, ale też szkoli nowych pracowników, tak, aby mogli w przyszłości zarabiać na życie tkając, szyjąc czy rzeźbiąc w drewnie. Celem WAC jest poprawa standardu życia Kambodżan z niepełnosprawnościami. Znalezienie pracy da ludzi z niepełnosprawnościami jest w Kambodży niezwykle trudne, dlatego tak istotna jest inicjatywa, która zapewnia im możliwość zatrudnienia i zdobycia fachu. Rytm pracy warsztatu wyznaczany jest przez rytm pobliskiej świątyni

 

Wizyta w warsztacie WAC, Phnom Penh


Pan Pov, kierownik WAC oraz przepiękne tworzone przez rzemieślników ręcznie tkane materiały materiał

Bali, Indonezja

 

Na Bali moją przewodniczką po świecie ręcznie tkanych mieniących się ikatów jest Lu, która nie tylko jest mistrzynią tkackiego fachu, ale również organizuje pracę swojej wiosce aktywizując lokalną społeczność. Wraz z Lu  stworzyłam nowoczesne interpretacje tradycyjnych form takich jak kimono oraz szale i przepiękne opaski. Tkaniny tworzone są głównie przez kobiety, które mogą łączyć zarabianie na życie z opieką nad dziećmi.  Lu, ma najwspanialszy śmiech, a jej ciepło sprawia, że mam ochotę zostawić wszystko i przenieść się na stale na Bali. Współpracujemy od 4 lat:)

Lu podczas pracy oraz utkane przez nią cuda z ostatniej zamówionej przeze mnie dostawy

Północna Tajlandia

Pani Oraphan od ponad trzydziestu lat prowadzi kameralny zakład krawiecki w Chiang Mai w którym zatrudnia sześć krawcowych. Pani Oraphan jest moją przewodniczką po świecie ręcznie tkanych materiałów z północnego regionu Tajlandii. Materiały  tworzone są przez kobiety  które pracują w domach i pochodzą z wiejskich obszarów. Dzięki  takiej formie pracy mogą łączyć zarabianie na życie z opieką nad dziećmi. Lokalnie powstające materiały są tkane na krosnach przy użyciu tradycyjnych metod bez potrzeby użycia elektryczności. Często do barwienia nici stosowane są naturalne barwniki. U Pani Oraphan zamawiam materiały z konkretnymi wzorami oraz pod określoną przeze mnie specyfikację kolorystyczną. Pani Oraphan ma wnuczkę w tym samym wieku co moja córeczka Raven, jest zawsze skora do żartów i  nie mówi ani słowa po angielsku:))) 

Północna Tajlandia to również królestwo ręcznie barwionych materiałów przy użyciu naturalnych składników.  Z kolei z  rodzinnej manufaktury Pani Toy San zamawiam przepiękne tkaniny barwione kwiatami , ziołami, indygo. 

Manufaktura rodziny Toy - San barwienie indygo, oraz z Panią Oraphan

 

KRAKÓW: SLOW FASHION CAFE 

 

W istotę MAPAYI podobnie jak w moją własną wplecione są dwie bardzo ważne rzeczy: podróże i relacje. Kilkaset metrów od naszego krakowskiego butiku znajduje się pewne bardzo wyjątkowe miejsce: Slow Fashion Cafe to szkoła szycia i kroju i kawiarnia w jednym.  Z jej właścicielką Kasią Stypulską-Trybulec rozumiemy się bez słów, może dlatego, że obie jesteśmy mamami, a nasze biznesy mają podobny staż. To z Kasią wyruszyłam  na Dolny Śląsk do krainy polskich lnów i razem stworzyłyśmy pierwszą 100% krakowską kolekcję. Polskie lny pokochaliście i Wy, także zostają one z nami na dłużej ;)

 

Z ekipą wspaniałych dziewczyn ze Slow Fashion Cafe

Krakowska pracownia

To tu dzieje się magia, to tu wraz z Panią Marysią wymyślam nowe wzory, kroje i modele. To tu do późnych godzin kombinujemy jak połączyć polskie lny ze sztywniejszymi indonezyjskimi ikatami oraz jak zminimalizować zużycie materiału. Panią Marysię, znam ponad 25 lat a jej ulubioną rzeczą do szycia są nasze #zerowaste lniane gumki. Pani Marysia mówi, że szycie ich jest  tak wyciszające jak medytacja. 

I takim oto sposobem koło się zamyka i Kraków łączy się z Azją.


do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl